بات روسی با کلیک های تقلبی روزانه 5 میلیون دلار از آگهی دهندگان کلاهبرداری کرده است

بات روسی با کلیک های تقلبی روزانه 5 میلیون دلار از آگهی دهندگان کلاهبرداری کرده است

براساس اطلاعات ارائه شده هکرهای روس با طراحی و توسعه‌ی یک بات‌نت (بات‌نت‌ها شبکه‌هایی هستند که با در اختیار گرفتن مجموعه‌ای از کامپیوترها که هر یک بات نام دارند، در راستای رسیدن به یک هدف خاص که اغلب مخرب است، فعالیت می‌کنند) که وظیفه‌ی آن انجام کلیک‌ بوده بزرگ‌ترین کلاهبرداری تاریخ تبلیغات دیجیتال را انجام داده‌اند، بطوری که این گروه روسی روزانه بیش از ۵ میلیون دلار را از طریق انجام کلیک‌های ساختگی در محتوای ناشران برجسته‌ی اینترنتی و آگهی‌دهندگان برتر، کسب می‌کرده‌‌اند.

آمارها نشان از این دارد که صنعت تبلیغات دیجیتال سالانه بیش از چند میلیارد دلار را به علت کلیک‌های ساختگی، ایجاد ترافیک غیرواقعی و سایر روش‌های تقلبی از دست می‌دهد، اما به دلیل ساختار چند لایه‌ی صنعت تبلیغات آنلاین که شامل شبکه‌های تبلیغاتی و واسطه‌ها است، انگیزه‌ی چندانی برای مبارزه با کلاهبرداری تبلیغاتی وجود ندارد.

به جرات می‌توان توسعه‌ی بات‌‌نت‌های و سایر روش‌های کلاهبرداری در فضای آنلاین را دلیلی برای این موضوع خواند که نیمی از تبلیغات آنلاین توسط کاربران مشاهده نمی‌شود. comScore در سال ۲۰۱۳ با انجام مطالعه‌ای اعلام کرد که بیش از نصف تبلیغات آنلاین توسط کاربران صلی اینترنت یا همان انسان‌ها دیده نمی‌شوند.

آخرین کلاهبرداری کشف شده که توسط گروهی از هکرهای روسی انجام شده شامل شبکه‌ای از رایانه‌ها بوده که در ظاهر خود را به عنوان کاربرانی که در اینترنت به گشت و گذار می‌پردازند، جا زده‌ا‌ند تا از این طریق با بازدید از وب‌سایت‌های ساختگی و انجام کلیک‌های تقلبی کسب درآمد کنند. این بات‌نت توسط گروهی امنیتی با نام White Ops کشف شده است. براساس اطلاعات ارائه شده، پروژه‌ی توسعه‌ی این بات تحت شبکه Methbot نام داشته است.

براساس اطلاعات ارائه شده توسط White Ops میزان کلاهبرداری انجام شده از نظر مالی به اندازه‌ای بالا است که با آخرین بات‌نت کشف شده در سال ۲۰۱۱ با نام ZeroAccess قابل مقایسه نیست. برآوردهای انجام شده نشان از این دارد که بات‌نت روسی روزانه ۳ تا ۵ میلیون دلار عاید توسعه‌دهندگان کرده است.

گزارش‌های منتشر شده نشان از این دارد که هکرها هزاران آدرس اینترنتی جعلی ایجاد کرده و سپس با بهره‌گیری از شبکه‌ی رایانه‌هایی که در دالاس و آمستردام واقع بوده، برنامه‌ی Methbot را برای شبیه‌سازی رفتار کاربران معمولی در اینترنت مورد استفاده قرار داده‌‌اند که شامل کلیک برای پخش و قطع ویدیو‌ها و لاگین‌های تقلبی در وب‌سایت‌هایی نظیر فیسبوک بوده است. همه‌ی اقداماتی که اشاره کردیم منجر به ایجاد ترافیک شده و سپس به شبکه‌ی تبلیغات به عنوان فعالیت طبیعی، گزارش داده شده است.

White Ops اعلام کرده که این شبکه‌ی جعلی روزانه بیش از ۳۰۰ میلیون ویدیو را در وب‌سایت‌های جعلی مشاهده کرده است. هکرهای وب‌سایت‌های جعلی خود را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که ظاهری شبیه به ناشران برجسته‌ی اخبار در اینترنت نظیر نیویورک تایمز یا سی‌ان‌ان داشته باشد.

براساس گزارش‌های منتشر شده توسط اگهی‌دهندگان و شبکه‌های تبلیغاتی، بیش از یک سوم آگهی‌های اینترنتی توسط بات‌های نرم‌افزاری در فضای اینترنت بازدید می‌شود.

برآوردهای انجام شده توسط انجمن ملی تبلیغات ایالات متحده نشان از این دارد که در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۷ میلیارد دلار در صنعت تبلیغات دیجیتال به دلیل کلاهبرداری‌های تبلیغاتی از دست رفته است که بخش اعظمی از این هزینه شامل نمایش ویدیو است.

اگرچه Methbot سرورهای اختصاصی خود را برای اجرای نرم‌افزار داشته، اما بسیاری از بات‌نت‌ها از شبکه‌ی رایانه‌های معمولی ساخته می‌شوند که دلیل پیوستن آن‌ها به شبکه دانلود و اجرای بدافزارهای حاوی فایل بات‌نت است.

منبع: زومیت
اشتراک‌گذاری

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *