پشتیبانی از FTP در مروگر گوگل کروم حذف خواهد شد

پشتیبانی از FTP در مروگر گوگل کروم حذف خواهد شد

در گذشته، پروتکل انتقال فایل FTP یکی از روش‌های بسیار محبوب و پرطرفدار برای میزبانی آنلاین فایل‌ها بوده است. از این پروتکل عمدتا به‌منظور مدیریت فایل‌های روی یک سرور استفاده می‌شد؛ اما این پروتکل به‌موجب آسیب‌پذیری‌های متعددش، پروتکلی امن و مطمئن به‌شمار نمی‌رود. پروتکل FTP همیشه مشکلات امنیتی زیادی داشته است. حال استفاده از FTP به‌میزان درخورتوجهی کاهش یافته و مرورگر گوگل کروم نیز به‌زودی به پشتیبانی از این پروتکل خاتمه خواهد داد.

صفحات وبی که در آن‌ها محتوای FTP سرور قرار داده شده، از نسخه‌ی ۵۹ مرورگر کروم بلاک می‌شد و از نسخه‌ی ۷۲ به‌بعد نیز، تمامی لینک‌های FTP به‌جای نمایش محتوا، کاربر را به دانلود فایل‌ها مجبور می‌کرد. بنا‌بر اعلام تیم توسعه‌دهنده‌ی مرورگر کروم، استفاده از پروتکل مذکور درحال‌حاضر به‌حدی کاهش یافته است که می‌توان به پشتیبانی از آن پایان داد. در این میان، تیم توسعه‌دهنده‌ی کروم نیز حذف آن را چندان مشکل‌آفرین نمی‌داند و در این باره می‌گوید:

مرورگر گوگل کروم هم‌اکنون از پروتکل‌ FTP در حالت رمزگذاری‌شده، یعنی FTPS و پراکسی‌ها پشتیبانی نمی‌کند. استفاده از پروتکل FTP در مرورگر کروم بسیار کاهش یافته است؛ ا‌زاین‌رو، سرمایه‌گذاری برای حفظ کلاینت‌های FTP موجود چندان منطقی نیست. ما ترجیح می‌دهیم قابلیت‌های باقی‌مانده را نیز حذف کنیم.

بنیاد موزیلا نیز از یک‌ سال پیش، برنامه‌هایی برای حذف پشتیبانی FTP از مرورگر فایرفاکس دارد؛ اما تاکنون به‌طور رسمی در این زمینه بیانه‌ای صادر نکرده است. اپل نیز اخیرا درباره‌ی پشتیبانی مرورگر سافاری از FTP سخنی به‌میان نیاورده است.

درهرحال، اگر قصد دارید برای مدیریت فایل‌های روی سرور خود از FTP استفاده کنید، بهتر است به‌جای مرورگرهای وب از نرم‌افزارهای سمت‌کاربر مخصوصی بهره ببرید که به همین منظور ساخته شده‌اند.

دیدگاه شما درباره‌ی این موضوع چیست؟ آیا با تصمیم تیم توسعه‌دهنده‌ی کروم مبنی‌بر پایان‌دادن به پشتیبانی از پروتکل FTP موافق‌اید؟

منبع: زومیت
اشتراک‌گذاری

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *