بلاروس اولین کشوری است که استفاده از IPv6 را اجباری می‌کند

بلاروس اولین کشوری است که استفاده از IPv6 را اجباری می‌کند

بلاروس به اولین کشوری در جهان تبدیل شده است که پشتیبانی از IPv6 را به‌صورت قانونی اجباری کرده است. از اول ژانویه‌ی سال ۲۰۲۰ ، کلیه‌ی ارائه دهندگان خدمات اینترنت بلاروس باید از پروتکل IPv6 در شبکه‌ی خود پشتیبانی کنند و آدرس IPv6 را برای همه کاربران صادر کنند. این قانون در ۱۸ سپتامبر توسط رئیس جمهور بلاروس، الکساندر لوکاشنکو به تصویب رسید.

با وجود اینکه بلاروس یک کشور اروپای شرقی و عضو بلوک اتحاد جماهیر شوروی سابق است، اما دارای یکی از جدیدترین و مدرنترین زیرساخت‌های اینترنت در قاره‌ی اروپا است و شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات اینترنت محلی آن، از مدت‌ها قبل در حال آزمایش پشتیبانی IPv6 بودند.

در حال حاضر، میزان استفاده از IPv6 در بلاروس به‌طور متوسط حدود ۱۵٪ است؛ که این آمار کمتر از میانگین ۲۹٪ جهانی است. با این حال، نرخ پذیرش در طول آزمایش‌های گذشته گاه بیش از ۳۰٪ افزایش یافته است. با شروع سال جدید انتظار می‌رود پذیرش IPv6 رشد بیشتری پیدا کند؛ زیرا ISPهای محلی این کشور باید پشتیبانی از همه اتصالات را فعال کنند.

آی پی وی 6 / IPv6

پس از فعال شدن IPv6، دو آدرس اینترنتی IPv4 و IPv6 به مشترکین اختصاص داده می‌شود و اتصالات در صورت امکان بیشتر با استفاده از  IPv6 انجام می‌شوند.

پروتکل IP با اختصاص آدرس‌هایی به دستگاه‌های متصل به اینترنت کار می‌کند. پروتکل IPv4 آدرس های IP را با فرمت ۳۲ بیتی پشتیبانی می‌کند؛ در حالی که IPv6 از آدرس های ۱۲۸ بیتی پشتیبانی می‌کند.

پروتکل IPv6 که به‌عنوان جایگزینی برای پروتکل IPv4 طراحی شده است، در سال ۲۰۱۷ رسما به‌عنوان استاندارد اینترنت تصویت شد. تقریبا تمامی ۴.۳ میلیارد فضای آدرس دهی موجود IPv4 پر شده است.

از زمان تصویب IPv6، شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات اینترنت در سرتاسر جهان و سازندگان دستگاه‌های ارتباطی پشتیبانی خود را از IPv6 آغاز کرده‌اند. کُند بودن روند پیشرفت و متداول شدن IPv6 مربوط به شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات اینترنت است.

منبع: زومیت
اشتراک‌گذاری

درباره نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *